WYMOGI FORMALNE
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami lub ich projektami POLON-ALFA S.A. zobowiązany będzie do opublikowania raportu na temat zrównoważonego w 2026 roku – dotyczącego informacji za 2025 rok.
Podstawowe informacje na temat nadchodzących wymogów formalnych:
1. Raportowanie w oparciu o jednolite europejskie standardy sprawozdawczości w zakresie
zrównoważonego rozwoju (ESRS).
2. Część raportu z działalności spółki / grupy sporządzona w formacie elektronicznym.
3. Raport zawierający ujawnienia, wymagane przez Rozporządzenie (UE) 2020/852 w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje: CAPEX, OPEX oraz procent przychodów.
4. Obligatoryjna atestacja raportu niefinansowego przez niezależny podmiot zewnętrzny. Początkowo “ograniczona pewność”, a w kolejnych latach – zmiana na “racjonalna pewność”.
WYZWANIA ORGANIZACYJNE
Budowa tej nowej, multidyscyplinarnej funkcji w naszej firmie wiąże się następującymi wyzwaniami:
1. Wdrożenie procesów i określenie odpowiedzialności w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz zapewnieniem odpowiednich środków organizacyjnych i technicznych, wspierających działania jednostki w tym zakresie.
2. Uwzględnienie w strategii biznesowej wpływów, ryzyk i szans, odnoszących się do kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem.
3. Zatwierdzenie celów dotyczących kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem, w tym – redukcji emisji gazów cieplarnianych na lata 2030 i 2050.
4. Wyznaczenie celów związanych z zarządzeniem istotnym wpływem, ryzykami i szansami oraz procesem monitorowania postępów w ich realizacji.
5. Przygotowanie i wdrożenie systemu należytej staranności w łańcuchu wartości.
6. Podnoszenie poziomu wiedzy organów administrujących, zarządzających w odniesieniu do kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz umiejętności koniecznych do wypełniania tej roli.
7. Przygotowanie sprawozdania w zakresie zrównoważonego rozwoju, zgodnego z CSRD i ESRS.
DROGA DO TRANSFORMACJI
We współpracy z profesjonalnym doradcą Spółka uzgodniła całościowy plan działań w celu sprostania wyzwaniu wejścia na ścieżkę zrównoważonego rozwoju. Działania w ramach transformacji można podzielić na pięć głównych etapów, począwszy od analizy stanu obecnego spółki i porównanie z konkurencją na rynku rodzimym, jak i globalnym, poprzez opracowanie strategii ESG (czyli zdefiniowanie ambicji spółki, ocenę istotności oraz identyfikację ryzyk, wybór wskaźników i celów) i działania mające na celu wdrożenie inicjatyw zbliżających spółkę do osiągnięcia zdefiniowanych celów. Końcowym etapem jest raportowanie i komunikacja zewnętrzna działań w obszarze zrównoważonego rozwoju.
DZIAŁANIA ZREALIZOWANE
W 2023 roku Zarząd podjął decyzję o rozpoczęciu systematycznych działań związanych z zagadnieniem zrównoważonego rozwoju. Zdecydowano o wyborze profesjonalnej firmy doradczej, która wsparłaby spółkę na drodze transformacji.
Dotychczas przeprowadzono następujące działania:
* Przegląd ofert w celu wyboru profesjonalnego doradcy,
* Wybór doradcy do realizacji pierwszych działań: PwC Advisory Sp. z o.o. Sp. k. (PwC posiada doświadczonych specjalistów z obszaru ESG, wspiera organizacje w analizie dojrzałości, tworzeniu strategii ESG, jak również w obszarze raportowania zrównoważonego rozwoju).
W wyniku realizacji podpisanej umowy wykonano:
* wysokopoziomową analizę aktualnego poziomu dojrzałości ESG Spółki, w celu uzyskania wstępnych informacji dotyczących obszaru ESG w Spółce:
– poznanie perspektywy dotyczącej rozwoju POLON-ALFA S.A. na kolejne lata,
– poznanie głównych motywacji spółki związanych z obszarem ESG (wymagania Klientów, inwestorów itp.),
– weryfikacja gdzie w organizacji obecnie znajduje się obecnie zrównoważony rozwój i jakie są mechanizmy zarządzania tym obszarem,
– określenie ram czasowych dotyczących działań w obszarze ESG,
* wstępną identyfikację luk w obszarze ESG,
* warsztat dla kluczowej kadry POLON-ALFA S.A. (16 osób) z zakresu zrównoważonego rozwoju (ESG), mający na celu:
– wzrost świadomości i usystematyzowania wiedzy z obszaru zrównoważonego rozwoju dla kadry kierowniczej oraz kluczowych pracowników POLON-ALFA S.A.,
– omówienie metodologii budowania strategii, wyznaczania celów i KPI w kontekście aktualnych wyzwań społeczno-środowiskowych,
– przegląd najlepszych praktyk rynkowych i rozwiązań z zakresu wdrażania ESG.
W grudniu 2023 roku podpisana została kolejna umowa z profesjonalnym doradcą na przeprowadzenie analizy stanu obecnego dotyczącego obszaru ESG w POLON-ALFA S.A. Wykonane zostało pełne podsumowanie aktualnego statusu ESG Spółki, identyfikującego braki, ryzyka i szanse, oraz powstał plan działań ESG i propozycja dalszych kroków.
KOLEJNE KROKI
Rok 2024 będzie okresem formowania nowych funkcji w organizacji i rozpoczęcia przygotowywań do wykonywania dedykowanych działań, związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz gromadzenia danych, wymaganych do przyszłego raportowania.
Powołanie komitetu ESG POLON-ALFA S.A.
Komitet będzie pełnił funkcję konsultacyjno-doradczą wobec zarządu, będzie również sprawował nadzór nad naszymi działaniami w obszarze ESG i stanowił platformę wewnętrznego dialogu na temat zrównoważonego rozwoju.
Zakres działań komitetu ESG:
* Udział w przygotowaniu i wdrożeniu strategii ESG lub równożędnego dokumentu,
* Sprawowanie nadzoru nad realizacją strategicznych celów i kluczowych działań w obszarze ESG,
* Kontrolowanie i monitorowanie realizacji wdrożonych polityk i zobowiązań ESG,
* Wspieranie dyskusji i wymiany myśli o ESG, wzmacnianie zaangażowania pracowników i współpracowników,
* Kształtowanie kultury organizacyjnej spółki zgodnie z przyjętymi zasadami i polityką ds. ESG.
Opracowanie strategii zrównoważonego rozwoju (ESG) POLON-ALFA S.A. (lub równoważnego dokumentu)
* Ocena istotności i ryzyk ESG związanych z działalnością POLON-ALFA S.A.;
* Zdefiniowanie ambicji oraz możliwości organizacji oraz wyznaczenie strategicznych celów ESG;
* Wybór KPI (z ang. Key Performance Indicators) – kluczowego wskaźnika efektywności określającego skuteczność poszczególnych działań;
– rozpoczęcie systematycznego realizowania celów strategii
– powołanie zespołu do spraw raportowania ESG – przygotowanie organizacji do rozpoczęcia raportowania
Rok 2026 – pierwszy raport ESG Spółki, zgodny z obowiązującymi regulacjami i wytycznymi (za rok 2025)