Údržba
Každý systém požární signalizace by měl být řádně udržován od prvního dne uvedení do provozu (bez ohledu na to, zda je objekt v provozu či nikoli). Za údržbu celého systému odpovídá uživatel (vlastník) zařízení. Údržba zajišťuje, aby zařízení fungovalo tak, jak má, a spočívá v pravidelných kontrolách a technické podpoře včetně oprav. Je nutné pravidelně provádět údržbu a vést záznamy v deníku údržby, aby byla zachována záruka každého zařízení.
Poznámka! Společnost POLON-ALFA S.A. neprovádí instalaci ani údržbu systémů požární signalizace.
Obecné informace
Správnou údržbu zařízení může zajistit uživatel vlastními vyškolenými odborníky. Uživatel může také podepsat příslušnou smlouvu s údržbářsko – instalační firmou vyškolenou společností POLON-ALFA S.A.
Uživatel by měl určit jednu osobu (nebo více osob), nazývanou také operátor, která má službu u ústředny a reaguje na signály. Z hlediska obsluhy by tato osoba měla být proškolena pracovníkem údržby/instalatérem v souladu s Příručkou reagování na signály ústředny dodanou s ústřednou. Příručka by měla být umístěna vedle ústředny. Kromě toho by osoba pověřená uživatelem měla pravidelně provádět kontroly zařízení nad rámec nejjednodušších činností obsluhy uvedených v níže přiložené tabulce (TABULKA 1). V případě nepřítomnosti nepřetržité služby by měl být systém požární signalizace napojen na monitorovací systém státní požární služby.
Obsluha údržby by měla na žádost Uživatele zkontrolovat všechny prvky systému (hlásiče požáru, ruční hlásiče, prvky automatizace) alespoň jednou ročně.
Kontrolu lze rozdělit na části a při dalších návštěvách v průběhu roku tak zkontrolovat různé skupiny prvků jako u většího počtu prvků, odpovědnějších instalací nebo těch, které pracují v náročnějších podmínkách.
Předpoklad provádění údržby zařízení EPS nejméně jednou ročně je stanoven (polským) nařízením ministra vnitra a správy ze dne 7. června 2010 o požární ochraně budov, jiných stavebních zařízení a prostorů (Sbírka zákonů č. 109/2017, položka 719).
Pokud nejsou podmínky prostředí v chráněném objektu optimální (vlhkost, špína, prach atd.), měly by být úkony údržby prováděny častěji, než vyžaduje výše uvedený předpis.
Údržba požárního poplachového systému by měla spočívat v dosažení každého monitorovacího bodu (prvku) zvlášť, vyvolání jeho spuštění (např. hlásiče kouře- pomocí aerosolového testeru hlásičů kouře) a kontrole správné reakce v souladu s technickou dokumentací (DTR) společnosti POLON-ALFA S.A.
Při kontrolách by měl pracovník údržby v souladu s technickou a inženýrskou dokumentací ústředny zablokovat aktivaci prvků požární automatiky a přenos poplachů, které jdou na monitorování.
Uživatel zařízení by měl zajistit (např. na základě příslušné smlouvy o údržbě zařízení), aby kromě pravidelné údržby byl uživateli zařízení požárního poplachového systému kdykoli k dispozici pracovník údržby. To znamená, když ústředna signalizuje poškození nebo například když se v místnostech s instalovanými hlásiči provádí rekonstrukce (aby byly zakryty).
Při kontrolách by měl Obsluha údržby v souladu s technickou a inženýrskou dokumentací ústředny blokovat aktivaci prvků požární automatiky a přenos poplachů, které jdou na monitorování.
Pro každé zařízení požární signalizace by měly být vedeny záznamy v Deníku údržby (lze jej zakoupit u výrobce), do kterého je nutné zaznamenávat pravidelné prohlídky a jejich rozsah, dále všechny vzniklé poplachy a poškození hlášené ústřednou, jejich příčiny a záznam o opatřeních přijatých k jejich odstranění. Všechny záznamy by měl kontrolovat Uživatel.
Uživatel je povinen deník údržby předložit výrobci (POLON-ALFA S.A.) v případě záručních oprav.
Kritéria pro stanovení četnosti kontrol zařízení EPS.
Panely novější generace vyžadují méně častou údržbu díky přesné samokontrole vlastních vnitřních a vnějších obvodů spolu s integrovanými lineárními a výkonnými prvky.
Citlivost různých typů požárních hlásičů (vzhledem k jejich pracovnímu režimu) se může v průběhu provozu měnit, a to především v důsledku znečištění jejich měřicího systému. Zvláštní pozornost je třeba věnovat možnému jevu znečištění komor optických hlásičů kouře (labyrintových konstrukcí) v důsledku pravidelného používání.
Hlásiče kouře, které obsahují UV senzor, jsou citlivější na kontaminaci optického systému než hlásiče s IR senzorem.
Hlásiče s tzv. charakteristickou kompenzační funkcí (udržující konstantní citlivost) jsou méně citlivé na kontaminaci měřicích komor než hlásiče bez těchto systémů.
Víceprahové hlásiče (se servisním prahem) samy hlásí potřebu pročistit komory, a to několik týdnů před dosažením prahové hodnoty citlivosti. Proto se doporučuje kontrolovat zařízení s nekompenzovanými detektory častěji než jednou ročně.
Nepřetržitost napájení je zajištěna záložní baterií, která je udržována v nabitém stavu. Čím jsou baterie starší, tím častěji by měly být kontrolovány, zejména na konci jejich garantované životnosti.
Otevřené kyselinové a alkalické baterie, které vyžadují doplňování elektrolytu, by měly být kontrolovány každých šest měsíců. U uzavřených kyselinových baterií (s gelovým elektrolytem) s dodatečným elektrolytem s řízenou teplotou – jednou ročně nebo podle doporučení výrobce.
Čím drsnější podmínky, tím častěji by měly být prováděny pravidelné kontroly. Ve zvláštních případech s velmi vysokou prašností, korozivním prostředím a vysokou vlhkostí – mohou být kontroly vyžadovány každé 3 měsíce nebo častěji.
Venkovní hlásiče a ruční hlásiče by měly být kontrolovány nejméně jednou za 6 měsíců. Pokud instalace pracuje v čistých a suchých podmínkách s rovnoměrnou teplotou, lze kontroly provádět jednou ročně.
Četnost údržby závisí na stáří instalace – čím je novější, tím méně často musí být prováděna pravidelná údržba (při splnění minimálních požadavků uvedených v předchozích částech). U instalací, které jsou v provozu delší dobu, např. přibližně 10 let (a více), se doporučuje provádět kontroly každých šest měsíců.
Při určování doby kontrol je třeba mít na paměti, že se jedná o bezpečnostní zařízení, u nichž by se měly parametry kontrolovat častěji. Mají přímý vliv na bezpečnost obsluhy rozváděčů (kontrola zachování účinného nulování a uzemnění), osob pobývajících v objektech (instalace s hasicí automatikou) a objektů obecně (instalace s Ex zónami). Automatika hasicích přístrojů, nulování a uzemnění by měly být kontrolovány alespoň jednou za 6 měsíců.
Je třeba poznamenat, že její fungování je ovlivněno používáním zařízení, podmínkami prostředí zařízení a lidskou činností, jako jsou rekonstrukce, přestavby zařízení. Kromě toho mohou mít velký vliv také vibrace způsobené provozem strojů, pohybem dopravních prostředků atd. a také neúmyslné nebo úmyslné zásahy do instalace. Všechny tyto faktory nejsou bez vlivu na její spolehlivost.
Proto se všude, kde se vyskytují, doporučuje provádět jejich kontrolu alespoň jednou za šest měsíců.
Stručně řečeno
Podle platných předpisů postačuje pravidelná kontrola jednou ročně. V mnoha případech je však třeba vzít v úvahu faktory uvedené v části “Kritéria určující četnost kontrol zařízení EPS”.
Provozovatelé (majitelé) objektů by měli mít na paměti, že jsou povinni udržovat zařízení v dobrém provozním stavu po celou dobu. Opakované falešné poplachy způsobené nedostatečnou údržbou, špatnou konstrukcí – např. chybným výběrem hlásičů, nesprávnou konfigurací ústředny požární signalizace nebo chybami v provedení instalace nesmí být povoleny.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat tzv. falešným požárním poplachům signalizovaným ústřednou požární signalizace. Ty mohou způsobit, že je obsluha, která je povinna sledovat a reagovat na poplachy ústředny, bude časem ignorovat (a automaticky mazat), což může následně vést k nedostatečné reakci v případě skutečného požárního poplachu.
Servis
POLON-ALFA jako výrobce požárních hlásičů a dozimetrických zařízení provádí záruční a pozáruční placené opravy prodaného zboží.
Kontakt:
Zasílání výrobků k opravě
Výrobek by měl být zabalen v originálním obalu, aby byla zajištěna bezpečná přeprava. Použití náhradních obalů je přípustné, musí však poskytovat odpovídající ochranu před poškozením během přepravy.
Vhodně zabalený výrobek spolu s objednávkou opravy (v případě záručních oprav viz text níže) je třeba zaslat na vlastní náklady na následující adresu: POLON-ALFA S.A. 85-861 Bydgoszcz, ul. Glinki 155 (zásilka by měla být označena “WYROBY DO NAPRAWY”).
Žádost o opravu
Žádost o servisní opravu lze podat prostřednictvím jakéhokoli formuláře používaného zákazníkem, pokud jsou v něm uvedeny všechny požadované informace. Můžete také použít níže uvedené připravené formuláře.
- Název společnosti
- Adresa
- Číslo DPH
- Kontaktní údaje osoby (jméno, telefon, fax a e-mail)
- Seznam dodaných výrobků se sériovými čísly
- Popis skutečného poškození nebo jeho příčiny
- Typ opravy (záruční/náhradní oprava)
- Přepravní údaje (pokud se liší od údajů společnosti)
Formulář žádosti o servis
Záruka EPS
Poznámka! Společnost POLON-ALFA dbá při své činnosti na ochranu životního prostředí. V této souvislosti jsme v zájmu snížení spotřeby papíru přestali tisknout a doručovat našim zákazníkům papírové záruční listy. Tyto karty nejsou v současné době pro záruční servis vyžadovány.
Záruční podmínky pro zařízení požární signalizace vyráběná společností POLON-ALFA S.A. jsou obsaženy v dokumentu (EN):
VŠEOBECNÉ SMLUVNÍ PODMÍNKY (OWU)
Často kladené otázky
Toto vedení by mělo být provedeno kabelem příslušné třídy PH. Připojení napájení k sirénám by mělo být provedeno pomocí vhodných instalačních krabic vybavených keramickými svorkovnicemi a odpovídajícím krytím.
Řídicí a monitorovací prvek EKS-4001 je vybaven obvodem kontroly spojitosti výstupu, ve výchozím nastavení je hardwarově i softwarově aktivní. Pokud výstup OUTPUT není připojen, obvod je přerušen nebo je přepólován, bude hlášena závada. Pokud není kontrola kontrolního obvodu vyžadována, vypněte propojku uvnitř modulu EKS-4001 a softwarově deaktivujte kontrolu spojitosti výstupu pro daný prvek EKS-4001 v nabídce Menu – Parametry prvku. Pokud je vyžadována kontrola spojitosti řídicího výstupu, ověřte polaritu vodičů připojených ke svorkám v prvku EKS-4001 nebo případné přerušení spojovacích vodičů v řízeném zařízení.
Nepoužívané řídicí vstupy prvků EKS-4001 a EWK-4001 by měly být uzavřeny rezistory 20 kOhm. Tyto rezistory jsou součástí dodávky zařízení.